Cyklona Boris
Cyklona Boris v Chorvatsku způsobil dramatické změny počasí, včetně výrazného poklesu teplot a silných bouří. Spolu s vydatnými srážkami a bouřkami se u pobřeží v Dalmácii objevily také vzácné přírodní jevy – vodní tornáda. Tyto vodní víry se objevily hned několikrát během silných bouří, které cyklona Boris přinesla. Vodní tornáda, byť méně nebezpečná než ta suchozemská, přispěla k chaotickému stavu na moři a vyvolala paniku mezi turisty i místními obyvateli. Více si můžete přečíst v našem článku ZDE.
Odkud se cyklona Boris vzal?
Celý proces se začal formovat u Islandu, poté studený vzduch začal mířit k teplému Jadranu. Samotný cyklon Boris (pojmenován společností EUMETNET) se zformoval u úpatí Alpských hor a pokračoval dále.
Kromě vodních tornád způsobil Boris lokální záplavy, především v pobřežních oblastech, kde spadlo až 100 mm srážek. Internet prolétly zprávy o zaplavených městech jako Dubrovnik, Rijeka a další. Větry o rychlosti až 100 km/h narušily dopravu, zejména trajekty, a došlo k několika výpadkům elektřiny.
Mezi další rizika spojená s cyklonem jsou vysoké vlny, které zasáhly zejména oblasti jako Istrie, Kvarner a další časti Jadranu. Úřady proto vydaly varování před možnými bleskovými záplavami a doporučily opatrnost, především v ohrožených částech pobřeží.
Jistě jste už zaznamenali i varování před povodněmi v našich končinách, i toto má na svědomí tato změna. Naštěstí díky meteo modelům jsou meteorologové a úřad schopni časně reagovat a na takové velké klimatické změny včas upozornit.
V Chorvatsku způsobil Boris dramatický pokles teplot až o 15 °C. Na obrázku níže můžeme vidět znatelný pokles naměřených teplot v Záhřebu.
Aktuální předpověď kolem Šibeniku podle weatherunderground nevypadá tak hrozivě, ale pátek 13. bude opravdu vydatný na srážky, které se mají uklidnit, ale metereologové varují, že ještě přijdou větší deště. Aktuální upozornění najdete na oficiálním chorvatském meteorologickém webu.
Cyklona Boris nekončí ale jen v v Italii a Chorvatsku, podle the watchers přinese o víkendu povodně a bouřky do dalších zemí jako je právě Česká republika, Německo, Rakousko, Polsko a Slovensko. Ve vyšších oblastech se mohou objevovat i sněhové srážky díky zvýšené vlhkosti vzduchu a prudkému ochlazení, již po internetu kolují fotografie sněhu z Chorvatska, Alp či Krokonoš a Šumavy.
Teď ale obraťme list a pojďte zrelaxovat a užít si pohodu, teplý podzim v Dalmáciji u nás v apartmánech Pine Tree Dalmatia.
Zdroje CroatiWeek, Chorvatský státní meteo ústav, hedubrovniktimes, hrt, weatherunderground, the watchers
Jak na tom vsichni jste? Cyklona Boris snad uz polevuje...